Poonik Ginekolog NZOZ-ARKA Krakw
Telefon calodobowy w naglych przypadkach
+48 602354237
REJESTRACJA TELEFONICZNA
12 427 20 20
12 427 15 48
godz. 8:00 - 20:00
 • Badanie metodą kolposkopii


  Kolposkopia – badanie polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu.

  Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%). Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79–97%, a cytodiagnostyki – w granicach 77-98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90-100%.

  Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.

  W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

  W naszej placówce badanie  wykonuje:

   

  Karolina Górniak

  Specjalizuje się w Ginekologii i Położnictwie oraz Diagnostyce Onkologicznej

   

  Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Asystent Oddziału Położnictwa z Onkologią Miejskiego Szpitala Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Uczestniczka wielu krajowych i zagranicznych szkoleń z zakresu diagnostyki USG oraz ginekologii onkologicznej.

  Zapoznaj się z opiniami o lekarzu:

  https://www.rankinglekarzy.pl/lekarz/karolina-gorniak,174691/ginekolog-poloznik/krakow/