USG jamy brzusznej
Jest podstawowym i łatwo dostępnym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne i daje możliwość szybkiej oceny diagnostycznej. Podczas badania lekarz może ocenić budowę i ewentualne zmiany patologiczne między innymi w obrębie wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego oraz macicy z przydatkami.
Badanie obejmuje ocenę: wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, węzłów chłonnych wewnątrzotrzewnowych, aorty, pęcherza moczowego, trzonu macicy lub gruczołu krokowego.
Przygotowanie pacjenta do badania USG jamy brzusznej:
- Proszę zażywać Espumisan (Esputikon) 3×2 kapsułki po głównych posiłkach przez 3 dni przed badaniem i w dniu badania rano. Lek jest dostępny w aptece bez recepty (można prosić o sprzedanie jednego listka leku).
- W dzień poprzedzający badanie należy spożyć lekką kolację najpóźniej do godziny 18-tej. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach rannych, proszę przyjść na czczo. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych, proszę zjeść w dniu badania lekkie śniadanie po czym wstrzymać się od posiłków. Obostrzenia dietetyczne nie dotyczą Pacjentów z cukrzycą.
- 6 godzin przed badaniem nie spożywać pokarmów, w dniu badania nie palić papierosów.
- Do badania Pacjent powinien zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym, w tym celu 1,5 godziny przed badaniem USG należy spożyć około 1,5 litra płynów (woda niegazowana, przegotowana).
- Jeśli Pacjent dysponuje wynikami wcześniej wykonywanych badań diagnostycznych (np. poprzednich badań usg jamy brzusznej, innych badań, jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) albo też laboratoryjnych, proszony jest o ich dostarczenie, co może być uzupełnieniem badania, pozwolić na ocenę porównawczą, a w konsekwencji dać możliwość postawienia precyzyjnej diagnozy.
Wskazania do wykonania badania:
- Bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze
- Powiększenie obwodu jamy brzusznej
- Uraz jamy brzusznej
- Żółtaczka
- Krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego i dróg rodnych
- Utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
- Wymioty, biegunki
- Zakażenie układu moczowego
- Utrata masy ciała, anemia
- Utrzymująca się podwyższona ciepłota ciała o niejasnej etiologii
- Podwyższone OB
- Inne, celem wyjaśnienia nieprawidłowych wyników klinicznego badania jamy brzusznej czy badań dodatkowych
WSZYSTKIE BADANIA USG – W TYM USG METODÄ„ ELASTOGRAFII WYKONYWANE SÄ„ NA NAJNOWSZYM APARACIE VOLUSON E10 EXPERT 3D/4D HDliveÂ
Opinie o nas:
https://www.znanylekarz.pl/andrzej-balasz/ginekolog/krakow
https://www.rankinglekarzy.pl/andrzej-balasz/ginekolog-ginekolog-poloznik-seksuolog-usg-usg-ginekologiczne/krakow-2293?opinion_sort=date#opinie
https://www.google.com/search?q=Ginekolog+Po%C5%82o%C5%BCnik+Krak%C3%B3w+-+NZOZ+ARKA,+Kr%C3%B3lowej+Jadwigi+15,+30-202+Krak%C3%B3w&ludocid=4598735295024710397
https://www.rankinglekarzy.pl/placowka/niepubliczny-zaklad-opieki-zdrowotnej-arka/krakow-274667
usg jamy brzusznej kraków
usg jamy brzusznej kraków