Poonik Ginekolog NZOZ-ARKA Krakw
Telefon calodobowy w naglych przypadkach
+48 602354237
REJESTRACJA TELEFONICZNA
12 427 20 20
12 427 15 48
godz. 8:00 - 20:00
 • Diagnostyka laboratoryjna


  Informacje dla pacjenta

  Od momentu rozpoczęcia działalności Klinika ginekologiczno – położnicza „Arka” współpracuje z największą w Polsce siecią laboratoriów diagnostycznych DIAGNOSTYKA. W naszej placówce pacjent może liczyć na przyjazną obsługę. Personel z chęcią udzieli fachowych porad oraz profesjonalnie pobierze materiał do badań. W naszej placówce pobieramy materiał do badań w następujących godzinach:

  – badania z krwi: od poniedziałku do piątku pomiędzy 800 a 1130

  – pozostałe: od poniedziałku do piątku pomiędzy 800 a 2000

  Uprzejmie informujemy iż nie udzielamy informacji o wynikach badań telefonicznie. Wynik badania może być odebrany osobiście lub przez osobę pisemnie do tego upoważnioną. W trosce o komfort korzystania z naszych usług zamieszczamy wzór upoważnienia do odbioru wyników badań laboratoryjnych.

  POBIERZ WZÓR UPOWAŻNIENIA

   

  Jak się przygotować do badania?

  Właściwe przygotowanie do pobrania materiału diagnostycznego jest niezbędnym warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

  KREW:

  Większość badań wykonujemy na czczo (bez śniadania). Dla badań obejmujących profil lipidowy i wątrobowy należy w dniu poprzedzającym badanie spożyć lekką kolację, najpóźniej do godziny 18 (tzw. 14 godzinna dieta). Pacjenci nie powinni przystępować do badania po intensywnym wysiłku fizycznym lub nie przespanej nocy. Zażywanie leków w danym dniu musi być skonsultowane z lekarzem i powiązane z celem danego badania.

  UWAGA: Test tolerancji glukozy wykonujemy pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Prosimy kupić w aptece ogólnodostępnej 75g glukozy, badanie wykonujemy na czczo, czas przewidziany na oznaczenie to 2 godziny.

  MOCZ:

  Do badania oddajemy mocz poranny, z tak zwanego środkowego strumienia przy zachowaniu podstawowych zasad higieny (pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety a następną do specjalnego pojemnika opisanego imieniem i nazwiskiem). Ilość materiału do badań nie powinna być mniejsza niż 5 ml.

  UWAGA: Do badań mikrobiologicznych (mocz na posiew) i mykologicznych należy użyć jałowego pojemnika i dostarczyć materiał do godziny od pobrania.

  KAŁ:

  Materiał pobieramy w małej ilości do specjalnego pojemnika przy pomocy umieszczonej w nim łopatki. Istotnym jest by pobrać materiał z różnych miejsc tej samej porcji kału – badania na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, obecność pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

  UWAGA: Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć jałowego pojemnika i dostarczyć materiał do godziny od pobrania.

  MOCZ DO BADAŃ BAKTERIOLOGICZNYCH:

  Należy pobrać materiał rano przestrzegając następujących zasad:

  1. Zaopatrzyć się w jałowy pojemnik (możliwość nabycia w każdej aptece ogólnodostępnej)
  2. Starannie umyć ręce po czym je wysuszyć
  3. Nie dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika i przykrywki
  4. Przykrywkę odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać za zewnętrzne ścianki
  5. Jedną ręką rozchylić wargi sromowe większe odsłaniając ujście cewki moczowej
  6. Przetrzeć okolice cewki moczowej jałowym gazikiem lub papierowym ręcznikiem
  7. Pierwszą partię moczu oddać do toalety
  8. Drugą część oddawanego moczu nie przerywając strumienia oddać bezpośrednio do pojemnika, do 1/3 jego wysokości
  9. Natychmiast po napełnieniu pojemnika należy go zamknąć i w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium – do chwili transportu przechowywać w cialis and aspirin drug interaction lodówce

  POBRANIE MATERIAŁU MIKROBIOLOGICZNEGO Z DRÓG PŁCIOWYCH:

  –  Cytologia

  – Cytologia cienkowarstwowa (LBC) z badaniem w kierunku zakażenia HPV

  – Test na obecność HPV DNA HR – 12 typów wirusa

  – Test na obecność HPV DNA HR – 18 typów wirusa

  – Chlamydia

  – Ureoplasma i Mycoplasma

  – Wymaz z pochwy w kierunku mikrobiologicznym i mykologicznym

  Przed pobraniem materiału wymagana jest trzydniowa wstrzemięźliwość seksualna. W przypadku wymazu z cewki moczowej nie należy oddawać moczu przez 3 godziny przed pobraniem.

  HPV:

  To wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ok. 100 typów tego wirusa. Zostały one podzielona na dwie grupy: wysoko-onkogenne typy wirusa HPV (16, 18, 31, 33, 35, 52, 58, 67), nisko-onkogenne typy wirusa HPV ( 6, 11, 13, 30, 32, 34, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 51, 53, 54, 55, 56, 57, 59, 61, 62, 64, 66, 68, 69).

  Objawy infekcji zależą od typu wirusa :

  1. całkowity brak objawów
  2. kłykciny kończyste sromu, pochwy i okolic szyjki pochwy oraz na zewnętrznych narządach płciowych w rejonie odbytu i sporadycznie cewki moczowej (1-3% przypadków)
  3. stany przedrakowe szyjki macicy (dysplazja, CIN1-3), aż do raka szyjki macicy
  4. śródbłonkowa neoplazja sromu (brodawki, choroba Bowena), aż do raka sromu i raka brodawkowatego (Buschke-Löwenstein)
  5. około-odbytnicze (PAIN) i odbytnicze śródbłonkowe neoplazje (AIN) aż do raka inwazyjnego
  6. brodawczak krtaniowy u nowo-narodzonych dzieci i noworodków (typ 12 wirusa)

  Wirusy o niskim potencjale onkogennym powodują zmiany łagodne, określanych jako kłykciny kończyste.

  Wirusy o wysokim potencjałem onkogennym najczęściej prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy (ponad 90%). Odpowiedzialne są one również za powstawanie raka odbytu, sromu, prącia, pochwy oraz wielu typów raka jamy ustnej, gardła i krtani.

  Wskazania do wykonania testu HPV:

  1. profilaktyka nowotworowa wraz z cytologią
  2. badanie przesiewowe u kobiet po 30 roku życia
  3. weryfikacja nieprawidłowych wyników cytologii
  4. po leczeniu dysplazji szyjki macicy
  5. po leczeniu raka szyjki macicy
  6. przy nawracających stanach zapalnych dróg rodnych (zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzia lub napletka u mężczyzn)
  7. ciąża (masywne zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u niego nawrotową brodawczakowatość krtani)

  Chlamydia, Mykoplazmy, Ureaplazmy:

  To drobnoustroje z pogranicza bakterii i wirusów. Clamydia są jedną z najważniejszych zapalnych przyczyn bezpłodności. Szacuje się że ok. 40% populacji jest ich nosicielem. Chlamydia mogą powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej, prowadzące do bezpłodności i ciąży pozamacicznej. U zakażonego podczas porodu dziecka może rozwinąć się zapalenie spojówek (nieleczone może doprowadzić do zmian bliznowatych a nawet utraty wzroku) oraz zapalenie płuc. Zakażenie Mykoplazmą i Ureaplasmą może powodować poronienia, przedwczesne porody, niską masę urodzeniową noworodka.
  U dziecka zakażonego podczas porodu może rozwinąć się zapalenie płuc oraz dysplazja oskrzelowo-płucna.

  BADANIA PRENATALNE:

   

  TEST PODWÓJNY – PAPP-A

  Badanie stężenia canada pharmacy online PAPP-A (osoczowego białka A występującego w ciąży) oraz wolnego beta- HCG (wolnej podjednostki ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej). Badanie przesiewowe oparte o wyniki badań z krwi (wolne beta-hCG oraz PAPP-A) ma czułość 60% w wykrywaniu zespołu Downa. Powinno być wykonywane pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży.
  Jednocześnie wskazane jest wykonanie badania USG pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży, z oceną przezierności karkowej, co pozwala na wykluczenie zespołu Downa z czułością 90%.
  Białko PAPP-A jest także ważnym czynnikiem pozwalającym na wyosobnienie grupy ryzyka występowania:

  – wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu – IUGR

  – zagrożenia porodem przedwczesnym

  – wczesnego stanu przedrzucawkowego (wraz z oceną białka PLGF oraz przepływów dopplerowskich w tętnicach macicznych)

  Testy biochemiczne są bardzo istotnym elementem nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej.
  Dzięki testowi PAPP-A (test podwójny) wykonywanemu w okresie 11-14 tygodnia ciąży w znaczący sposób wzrasta wykrywalność wad genetycznych (do 90% w skojarzeniu z badaniem USG genetyczne płodu).

  TEST SANCO

  (Nieinwazyjny, Genetyczny Test Prenatalny określający ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Patau)

  SANCO to nieinwazyjny test prenatalny określający ryzyko wystąpienia aneuploidii (obecności dodatkowego chromosomu) poprzez detekcję materiału genetycznego dziecka (tzw. cffDNA) krążącego we krwi obwodowej matki. DNA dziecka zostaje poddane analizie metodą Sekwencjonowania Nowej Generacji (ang. Next Generation Sequencing – NGS) w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi.

  Test charakteryzuje się bardzo dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99,5%, a ponadto nie niesie ze sobą ryzyka poronienia oraz infekcji wewnątrzmacicznych. Test SANCO przeznaczony jest do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13, pozwala także określić płeć dziecka. Wersja rozszerzona testu pozwala wykryć aneuploidie chromosomów płci oraz panel mikrodelecjii chromosomowych. Test można wykonać pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży.

   

  1. trisomie 21, 18, 13 (odpowiedzialne za zespół Downa, Edwardsa, Patau)
  2. zaburzenia chromosomów płciowych X, Y
  3. panel mikrodelecji: DiGeorge’a, Angelmana, Pradera-Williego, delecja 1p36, Wolfa-Hirschhorna, Cri-du-chat
  4. analiza wszystkich pozostałych chromosomów
  5. płeć genetyczna dziecka

   

  Kto jest adresatem testu SANCO?

  – Kobiety, w wieku powyżej 35 roku życia, które nie chcą zdecydować się na inwazyjne badania prenatalne.

  – Kobiety, które chcą przeprowadzić nieinwazyjny test w kierunku trisomi 21, 18 i 13 płodu.

  – Kobiety, których wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują duże ryzyko aneuploidii chromosomowych.

  – Kobiety, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, takie jak łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, itd.

  – Kobiety, które poddały się zabiegowi zapłodnienia In Vitro.

  Więcej pod adresem:

  http://www.genomed.pl

  https://www.youtube.com/watch?v=m6iR8acL7ZE&t=54s

   

  TEST HARMONY

  (Nieinwazyjny, Genetyczny Test Prenatalny określający ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Patau)

  Proste i bezpieczne badanie krwi zapewniające wyniki o bardzo wysokiej wiarygodności. Nieinwazyjna ocena ryzyka zaburzeń chromosomalnych takich jak zespół Downa. Opcjonalnie umożliwia określenie płci dziecka i wykrycie ryzyka zaburzeń chromosomów płciowych (X,Y).

  Test charakteryzuje się bardzo dużą czułością oraz dokładnością powyżej 99,5%, a ponadto nie niesie ze sobą ryzyka poronienia oraz infekcji wewnątrzmacicznych. Test HARMONY przeznaczony jest do określenia ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów: 21, 18, 13, pozwala także określić płeć dziecka.  Test można wykonać pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży.

  Więcej pod adresem:

  http://diag.pl/pacjent/test-harmony-nieinwazyjna-diagnostyka-prenatalna-nowej-generacji/

   

  SANCO TEST RHD:

  Sanco Test RHD to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny, wykonywany z krwi matki w celu oceny czynnika RhD u płodu w trakcie ciąży. Jest przydatny przy kwalifikacji ciężarnej do śródciążowej profilaktyki konfliktu serologicznego (zastrzyk immunoglobuliny) zarówno w przypadku powikłań czy zabiegów, jak i w ciąży niepowikłanej.
  Do przeprowadzenia badania potrzebna jest tylko mała próbka krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka (tzw. pozakomórkowy, płodowy DNA, cffDNA). Na podstawie analizy DNA, sprawdza się czynik RhD u płodu. Wykrywalność badania przewyższa 99,5%. Kobiety ciężarne noszące RhD ujemne dziecko nie muszą otrzymywać zastrzyku z immunoglobuliny, natomiast jeśli płód jest RhD dodatni, ta profilaktyka niesie wymierne korzyści. Test można wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży.

  Więcej pod adresem:

  http://www.genomed.pl/index.php/pl/test-rhd-sanco

   

  BADANIE CYTOGENETYCZNE MATERIAŁU Z PORONIEŃ:

  Dlaczego tak ważne jest badanie genetyczne materiału z poronień?

  1. W wielu przypadkach pozwala na szybkie ustalenie, jakie były powody poronienia i wskazuje ginekologowi kierunek dalszych badań diagnostycznych.
  2. Ułatwia określenie rokowania: występowanie lub niewystępowanie aberracji chromosomowej u poronionego samoistnie zarodka/płodu pomaga określić szanse utrzymania następnej ciąży.
  3. Pozwala na udzielenie właściwej porady genetycznej: niektóre aberracje chromosomowe u obumarłego zarodka/płodu wskazują na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zespołem wad wrodzonych. Inne występują incydentalnie i traktowane są jako całkowicie przypadkowe (dotyczą tylko jednej ciąży i nie niosą ryzyka na przyszłość).
  4. Ma bardzo duże znaczenie psychologiczne: w przypadku stwierdzenia, że przyczyną obumarcia ciąży  online była aberracja chromosomowa u zarodka/płodu, rodzicom łatwiej jest pogodzić się z tą sytuacją. Dowiadują się, że niczego nie zaniedbali i nie mogli nic zrobić, by zapobiec poronieniu.

  W naszej klinice istnieje możliwość pobrania materiału do badania cytogenetycznego podczas wyłyżeczkowania jamy macicy. Prawidłowe pobranie materiału do badania wymaga dużego doświadczenia i precyzji. W naszej klinice procedurę tą wykonuje dr Andrzej Bałasz.