usg jamy brzusznej kraków

USG
jamy brzusznej

linia

Jest podstawowym i łatwo dostępnym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne i daje możliwość szybkiej oceny diagnostycznej. Podczas badania lekarz może ocenić budowę i ewentualne zmiany patologiczne między innymi w obrębie wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego oraz macicy z przydatkami.

Badanie obejmuje ocenę: wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, węzłów chłonnych wewnątrzotrzewnowych, aorty, pęcherza moczowego, trzonu macicy lub gruczołu krokowego.

REJESTRACJA POD NUMEREM (8:00-20:00):  12 427 20 20 lub 12 427 15 48

Przygotowanie pacjenta
do badania USG jamy brzusznej:

 1. Proszę zażywać Espumisan (Esputikon) 3×2 kapsułki po głównych posiłkach przez 3 dni przed badaniem i w dniu badania rano. Lek jest dostępny w aptece bez recepty (można prosić o sprzedanie jednego listka leku).
 2. W dzień poprzedzający badanie należy spożyć lekką kolację najpóźniej do godziny 18-tej. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach rannych, proszę przyjść na czczo. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych, proszę zjeść w dniu badania lekkie śniadanie po czym wstrzymać się od posiłków. Obostrzenia dietetyczne nie dotyczą Pacjentów z cukrzycą.
 3. 6 godzin przed badaniem nie spożywać pokarmów, w dniu badania nie palić papierosów.
 4. Do badania Pacjent powinien zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym, w tym celu 1,5 godziny przed badaniem USG należy spożyć około 1,5 litra płynów (woda niegazowana, przegotowana).
 5. Jeśli Pacjent dysponuje wynikami wcześniej wykonywanych badań diagnostycznych (np. poprzednich badań usg jamy brzusznej, innych badań, jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) albo też laboratoryjnych, proszony jest o ich dostarczenie, co może być uzupełnieniem badania, pozwolić na ocenę porównawczą, a w konsekwencji dać możliwość postawienia precyzyjnej diagnozy.

usg jamy brzusznej kraków

Wskazania
do wykonania badania

linia
 1. Bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze
 2. Powiększenie obwodu jamy brzusznej
 3. Uraz jamy brzusznej
 4. Żółtaczka
 5. Krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego i dróg rodnych
 6. Utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
 7. Wymioty, biegunki
 8. Zakażenie układu moczowego
 9. Utrata masy ciała, anemia
 10. Utrzymująca się podwyższona ciepłota ciała o niejasnej etiologii
 11. Podwyższone OB
 12. Inne, celem wyjaśnienia nieprawidłowych wyników klinicznego badania jamy brzusznej czy badań dodatkowych

WSZYSTKIE BADANIA USG – W TYM USG METODĄ ELASTOGRAFII WYKONYWANE SĄ NA NAJNOWSZYM APARACIE VOLUSON E10 EXPERT 3D/4D HDlive